HHA Nominees & Recipients

KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community - 2006

American Airlines

Outstanding Choreography, Resident Production - 2006

Beth Wilmurt The Death of Meyerhold  Studio Theatre Secondstage  
Irina Tsikurishvili Jason and the Argonauts    Synetic Theater
Irina Tsikurishvili Dracula (World Premiere)  Synetic Theater
Ilona Kessell Beauty and the Beast     Toby's Dinner Theatre  
Karma Camp Urinetown  Signature Theatre
Kip Pierson Shkspr Prjct  Catalyst Theater Company  
Adrienne Nelson shkspr prjct  Catalyst Theater Company  
Scott Kerns shkspr prjct  Catalyst Theater Company  
Christopher Gallu shkspr prjct  Catalyst Theater Company  
Melissa-Leigh Douglass shkspr prjct  Catalyst Theater Company  
Jonathon Church shkspr prjct  Actors' Theatre of Washington
Michael John Casey shkspr prjct  Catalyst Theater Company  
Kathleen Akerley shkspr prjct  Catalyst Theater Company  

Outstanding Costume Design, Resident Production - 2006

James Schuette Intimations for Saxophone     Arena Stage  
Robert Perdziola Lady Windermere's Fan    Shakespeare Theatre Company
Rosemary Pardee Camille     Round House Theatre  
Anne Kennedy Urinetown  Signature Theatre
Murell Horton Lorenzaccio  Shakespeare Theatre Company
Jess Goldstein Othello     Shakespeare Theatre Company
Zack Brown Comedy of Errors    Shakespeare Theatre Company

Outstanding Director, Resident Musical - 2006

Molly Smith Damn Yankees  Arena Stage  
Eric Schaeffer Pacific Overtures  Signature Theatre
Scot Reese Once on This Island  Round House Theatre  
Jeff Calhoun Big River:The Adventures of Huckleberry Finn    Ford's Theatre  
Joe Calarco Urinetown  Signature Theatre

Outstanding Director, Resident Play - 2006

Joy Zinoman A Number    Studio Theatre  
PJ Paparelli columbinus (World Premiere)  Round House Theatre, Perseverance Theatre, and United States Theatre Project  
David Muse The Intelligent Design of Jenny Chow    Studio Theatre Secondstage  
Kirk Jackson Take Me Out  Studio Theatre  
Rebecca Bayla Taichman The Clean House     Woolly Mammoth Theatre Company
Michael Kahn Othello     Shakespeare Theatre Company
Lee Mikeska Gardner After Ashley  Woolly Mammoth Theatre Company
Jeremy B. Cohen Hannah and Martin  Theater J

Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production - 2006

Jaston Williams Red, White and Tuna  Kennedy Center  
Joe Sears Red, White and Tuna  Kennedy Center  
Jefferson Mays I Am My Own Wife    National Theatre  
Ricky Jay Ricky Jay and His 52 Assistants    Studio Theatre  

Outstanding Lead Actor, Resident Musical - 2006

Brad Oscar Damn Yankees  Arena Stage  
Bill O'Brien Big River:The Adventures of Huckleberry Finn    Ford's Theatre  
Michael McElroy Big River:The Adventures of Huckleberry Finn    Ford's Theatre  
Will Gartshore Urinetown  Signature Theatre
Will Gartshore Pacific Overtures  Signature Theatre
Christopher B. Corrigan Big River: The Advetures of Huckleberry Finn    Ford's Theatre  

Outstanding Lead Actor, Resident Play - 2006

Ted van Griethuysen The Clandestine Marriage  Folger Theatre  
Mark Sullivan After Ashley  Woolly Mammoth Theatre Company
Tom Story A Number    Studio Theatre  
Felix Solis Passion Play, A Cycle (World Premiere)     Arena Stage  
Patrick Page Othello     Shakespeare Theatre Company
Karl Miller columbinus (World Premiere)  Round House Theatre, Perseverance Theatre, and United States Theatre Project  
Rick Foucheux Take Me Out  Studio Theatre  
Scott Fortier Metamorphosis    Catalyst Theater Company  
Robert Cuccioli Lorenzaccio  Shakespeare Theatre Company
Daniel Breaker Comedy of Errors    Shakespeare Theatre Company

Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production - 2006

Amy Ziff Betty Rules, The Exception to the Musical    Theater J
Keala Settle Hairspray  Kennedy Center  
Vanessa Redgrave Hecuba  Kennedy Center  
Kendra Kassebaum Wicked  Kennedy Center  
Stephanie J. Block Wicked  Kennedy Center  

Outstanding Lead Actress, Resident Musical - 2006

Donna Migliaccio Pacific Overtures  Signature Theatre
Montego Glover Once on This Island  Round House Theatre  
Meg Gillentine Damn Yankees  Arena Stage  
Erin Driscoll Urinetown  Signature Theatre
Felicia Curry Aida  Toby's Dinner Theatre  

Outstanding Lead Actress, Resident Play - 2006

Eunice Wong The Intelligent Design of Jenny Chow    Studio Theatre Secondstage  
MaryBeth Wise The Miracle Worker    Olney Theatre Center
Vivienne Shub The American Dream    Potomac Theatre Project as part of the Potomac Theatre Festival  
Erika Rose Pretty Fire  African Continuum Theatre Company  
Elizabeth Rich Hannah & Martin     Theater J
Carolyn Pasquantonio The Miracle Worker    Olney Theatre Center
Jennifer Mendenhall Sophocles' Electra    MetroStage
Jennifer Mendenhall You Are Here  Theater Alliance  
Suli Holum Born Yesterday  Arena Stage  
Deidra LaWan Starnes I Have Before Me a Remarkable Document Given to Me by a Young Lady from Rwanda    African Continuum Theatre Company  

Outstanding Lighting Design, Resident Production - 2006

Daniel MacLean Wagner Camille     Round House Theatre  
Charlie Morrison Oliver!     Olney Theatre Center
Charlie Morrison The Tempest  Shakespeare Theatre Company
Charlie Morrison Othello     Shakespeare Theatre Company
Chris Lee Urinetown  Signature Theatre
Allen Lee Hughes Comedy of Errors    Shakespeare Theatre Company
Dan Covey Hannah & Martin     Theater J
Colin K. Bills The Clean House     Woolly Mammoth Theatre Company

Outstanding Musical Direction, Resident Production - 2006

Jon Kalbfleisch Pacific Overtures  Signature Theatre
George Fulginiti-Shakar Damn Yankees  Arena Stage  
Nick DeGregorio Big River:The Adventures of Huckleberry Finn    Ford's Theatre  
Jay Crowder Urinetown  Signature Theatre
Adam Wernick Othello     Shakespeare Theatre Company

Outstanding Non-Resident Production - 2006

Kennedy Center Hecuba
National Theatre I Am My Own Wife
Kennedy Center Red, White and Tuna
Studio Theatre Ricky Jay and His 52 Assistants
Kennedy Center Wicked

Outstanding Resident Musical - 2006

Ford's Theatre Big River:The Adventures of Huckleberry Finn
Arena Stage Damn Yankees
Round House Theatre Once on This Island
Signature Theatre Pacific Overtures
Signature Theatre Urinetown

Outstanding Resident Play - 2006

Studio Theatre A Number
Round House Theatre, Perseverance Theatre, and United States Theatre Project columbinus (World Premiere)
Theater J Hannah & Martin
Shakespeare Theatre Company Othello
Studio Theatre Take Me Out
Woolly Mammoth Theatre Company The Clean House
Studio Theatre Secondstage The Intelligent Design of Jenny Chow

Outstanding Set Design, Resident Production - 2006

Walt Spangler The Tempest  Shakespeare Theatre Company
Narelle Sissons The Clean House     Woolly Mammoth Theatre Company
Richard Montgomery The Violet Hour     Rep Stage
James Kronzer Camille     Round House Theatre  
James Kronzer Oliver!     Olney Theatre Center
James Kronzer Urinetown  Signature Theatre
Simon Higlett Lady Windermere's Fan    Shakespeare Theatre Company
Tony Cisek Hannah & Martin     Theater J
Scott Bradley Passion Play, A Cycle (World Premiere)     Arena Stage  

Outstanding Sound Design, Resident Production - 2006

Dan Murphy Moby Dick Rehearsed  American Century Theater  
Martin Desjardins columbinus (World Premiere)  Round House Theatre, Perseverance Theatre, and United States Theatre Project  
Martin Desjardins Othello     Shakespeare Theatre Company
Darron L. West Imitations For Saxaphone  Arena Stage  
Rob Milburn The Tempest  Shakespeare Theatre Company
Michael Bodeen The Tempest  Shakespeare Theatre Company

Outstanding Supporting Actor, Resident Musical - 2006

Bobby Smith A Year With Frog & Toad    Round House Theatre  
Lawrence Redmond Damn Yankees  Arena Stage  
Christopher Bloch Urinetown  Signature Theatre
Harry A. Winter Pacific Overtures  Signature Theatre
Stephen F. Schmidt Urinetown  Signature Theatre

Outstanding Supporting Actor, Resident Play - 2006

Michael Willis After Ashley  Woolly Mammoth Theatre Company
Jake Suffian Take Me Out  Studio Theatre  
Cameron McNary The Intelligent Design of Jenny Chow    Studio Theatre Secondstage  
Daniel Breaker The Tempest  Shakespeare Theatre Company
Steve Brady String Fever  Theater J
Bruce Nelson The Violet Hour     Rep Stage

Outstanding Supporting Actress, Resident Musical - 2006

Kay Walbye Damn Yankees  Arena Stage  
Jenna Sokolowski Urinetown  Signature Theatre
Eleasha Gamble Once on This Island  Round House Theatre  
Jennifer Andersen Seussical  Imagination Stage
Joanne Schmoll The Spitfire Grill    Theater Alliance  
Rebecca A. Herron The Sptifire Grill    Theater Alliance  

Outstanding Supporting Actress, Resident Play - 2006

Marni Penning After Ashley  Woolly Mammoth Theatre Company
Polly Noonan Passion Play, A Cycle (World Premiere)     Arena Stage  
Sarah Marshall The Clean House     Woolly Mammoth Theatre Company
Colleen Delany Othello     Shakespeare Theatre Company
Franca Barchiesi The Clean House     Woolly Mammoth Theatre Company
Lindsay Allen An Experiment with an Air Pump  Journeymen Theater Ensemble

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical - 2006

Sarah Ruhl Passion Play, A Cycle    Arena Stage  
Charles Randolph-Wright Cuttin' Up    Arena Stage  
Dianne McIntyre Open the Door, Virginia!  Theater of the First Amendment
Mickey Birnbaum Big Death & Little Death  Woolly Mammoth Theatre Company
S.M. Shephard-Massat Starving    Woolly Mammoth Theatre Company

The Helen Hayes Tribute - 2006

Ming Cho Lee  
Jane Greenwood  

The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community   - 2006

Arlene R. Kogod  

HHA Advanced Search

(You may select more than one)
(Enter one or more key words, click here for suggestions)
(Enter one or more key words)
(Enter one or more key words)