Nominees & Recipients Database
Use this database to search Helen Hayes Award-nominated theatres, theatre-makers, and productions and recipients. **Please note that some categories may be split to two pages at the bottom of this list. Scroll to the next page to see additional nominees in that category. 2024 nominees will be added to this database soon, please see the complete lists here.
5401 to 5450 items shown of 5669
1987 The Washington Post Award for Distinguished Community Service
Broadway at The National
1987 The Thomas J. Lipton Award for Distinguished Volunteer Service to Washington Professional Theatre
Delano E. Lewis
1987 The American Express Tribute
James Earl Jones
1987 Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Jason Alexander
Broadway Bound
The National Theatre
Martine Allard
Tap Dance Kid
Warner Theatre
Randy Graff
Les Miserables
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Andrew Polk
Biloxi Blues
The National Theatre
Frances Ruffelle
Les Miserables
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
1987 Outstanding Supporting Actress, Resident Production
Pat Carroll
Romeo and Juliet
Shakespeare Theatre Company
Heather Ehlers
Philadelphia Story
Arena Stage
Joan Kelley
Beyond Therapy
Source Theatre Company
Mikel Lambert
The Miser
Shakespeare Theatre Company
Sybil Lines
The Cherry Orchard
Shakespeare Theatre Company
Barbara Rappaport
Johnny Bull
Horizons Theatre
1987 Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Christopher Hurt
Automatic Pilot
Horizons Theatre
Floyd King
The Miser
Shakespeare Theatre Company
Henry Strozier
Philadelphia Story
Arena Stage
Stanley Anderson
Piggy Bank
Arena Stage
Michael Chaban
Torch Song Trilogy
Castle Arts Center
Mark Hammer
Wild Duck
Arena Stage
1987 Outstanding Set Design, Resident Production
John Arnone
Piggy Bank
Arena Stage
Jane Williams Flank
Sally and Marsha
Round House Theatre
Radu Boruzescu
Wild Duck
Arena Stage
Russell Metheny
The Slab Boys
Studio Theatre
George Tsypin
Idiot's Delight
American National Theater
Richard H. Young
The Water Engine
Round House Theatre
1987 Outstanding Resident Play
Christmas on Mars
Woolly Mammoth Theatre Company
Miser
Shakespeare Theatre Company
Wild Duck
Arena Stage
Torch Song Trilogy
Castle Arts Center
Romeo and Juliet
Shakespeare Theatre Company
Birthday Party
Studio Theatre
Slab Boys
Studio Theatre
1987 Outstanding Resident Musical
Beehive
Arena Stage
Quilters
Castle Arts Center
Hot Mikado
Ford's Theatre Society
Little Shop of Horrors
Olney Theatre Center
1987 Outstanding Performer, Resident Musical
Frank Kopyc
Hot Mikado
Ford's Theatre Society
Kirsti Carnahan
Little Shop of Horrors
Olney Theatre Center
Magda Nova
Beehive
Arena Stage
Andrea Frierson
Beehive
Arena Stage
Helena-Joyce Wright
Hot Mikado
Ford's Theatre Society
1987 Outstanding Non-Resident Production
Tap Dance Kid
Warner Theatre
A Raisin in the Sun
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Hay Fever
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Les Miserables
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Vienna: Lusthaus
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Broadway Bound
Broadway at The National
1987 Outstanding New Play
Julie Jensen
Stray Dogs
Arena Stage
T J Edwards
New York Mets
Woolly Mammoth Theatre Company