Nominees & Recipients Database
Use this database to search Helen Hayes Award-nominated theatres, theatre-makers, and productions and recipients. **Please note that some categories may be split to two pages at the bottom of this list. Scroll to the next page to see additional nominees in that category. 2024 nominees will be added to this database soon, please see the complete lists here.
5101 to 5150 items shown of 5669
1990 Outstanding Supporting Actress, Resident Production
Tana Hicken
The Man Who Came to Dinner
Arena Stage
Sarah Marshall
Briar Patch
Arena Stage
Jennifer Mendenhall
The Common Pursuit
Studio Theatre
Lynnie Raybuck
Happy Birthdays
Smallbeer Theatre Company
Kaia Calhoun
Heathen Valley
Round House Theatre
June Hansen
Blithe Spirit
Washington Stage Guild
1990 Outstanding Supporting Actor, Resident Production
Timmy Ray James
Heathen Valley
Round House Theatre
Grover Gardner
Dead Monkey
Woolly Mammoth Theatre Company
Philip Goodwin
Twelfth Night
Shakespeare Theatre Company
Louis Lotorto
The Tempest
Shakespeare Theatre Company
David Marks
A Lie of the Mind
Arena Stage
Ted van Griethuysen
As You Like It
Shakespeare Theatre Company
1990 Outstanding Sound Design, Resident Production
Susan R. White
On The Town
Arena Stage
Susan R. White
A Lie of the Mind
Arena Stage
David Crandall
Stick Wife
Horizons Theatre
Neil McFadden
Heathen Valley
Round House Theatre
Mark Menna
Bluesman
Source Theatre Company
1990 Outstanding Set Design, Resident Production
John Arnone
Nothing Sacred
Arena Stage
Zack Brown
On the Town
Arena Stage
James Kronzer
The Return of Herbert Bracewell
Olney Theatre Center
Derek McLane
Twelfth Night
Shakespeare Theatre Company
Russell Metheny
The Common Pursuit
Studio Theatre
Russell Metheny
Principia Scriptoriae
Studio Theatre
1990 Outstanding Resident Production
Man Who Came to Dinner
Arena Stage
Heathen Valley
Round House Theatre
Twelfth Night
Shakespeare Theatre Company
Bluesman
Source Theatre Company
Day Room
Woolly Mammoth Theatre Company
Dead Monkey
Woolly Mammoth Theatre Company
1990 Outstanding Resident Musical
Don't Let This Dream Go (A Musical Celebration of Mahalia Jackson)
Ford's Theatre Society
Lucky Stiff
Olney Theatre Center
Beggar's Opera
Shakespeare Theatre Company
Pins and Needles
Washington Jewish Theatre
On the Town
Arena Stage
1990 Outstanding Non-Resident Production
A Few Good Men
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
A Tuna Christmas
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Gypsy
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Largely/New York (The Further Adventures of a Post-Modern Hoofer)
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Piano Lesson
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Road to Mecca
The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
1990 Outstanding Lighting Design, Resident Production
Allen Lee Hughes
A Midsummer Night's Dream
Arena Stage
Nancy Schertler
The Glass Menagerie
Arena Stage
Nancy Schertler
A Lie of the Mind
Arena Stage
Nancy Schertler
Twelfth Night
Shakespeare Theatre Company
Daniel MacLean Wagner
The Beggar's Opera
Shakespeare Theatre Company
Allen Lee Hughes
On The Town
Arena Stage
1990 Outstanding Lead Actress, Resident Production
Marissa Copeland
Briar Patch
Arena Stage
Lily Knight
A Lie of the Mind
Arena Stage
Sarah Marshall
The Dead Monkey
Woolly Mammoth Theatre Company
Kelly McGillis
Twelfth Night
Shakespeare Theatre Company