Helen Hayes Award Nominees & Recipients

Outstanding Choreography, Resident Production

Marion J. Caffey 3 Mo' Divas  Arena Stage  
David Neumann Cabaret     Arena Stage  
Irina Tsikurishvili Faust    Synetic Theater
Irina Tsikurishvili Dybbuk  Synetic Theater and Theater J  
Irina Tsikurishvili Frankenstein  Synetic Theater as part of The Kennedy Centers Prelude Festival

Outstanding Costume Design, Resident Production

Toni-Leslie James 3 Mo' Divas  Arena Stage  
Anna R. Oliver Don Juan    Shakespeare Theatre Company
Robert Perdziola The Beaux' Stratagem     Shakespeare Theatre Company
Kate Turner-Walker A Midsummer Night's Dream     Folger Theatre  
Catherine Zuber Loves Labors Lost  Shakespeare Theatre Company

Outstanding Director, Resident Musical

Marion J. Caffey 3 Mo' Divas  Arena Stage  
Joe Calarco Assassins  Signature Theatre
Kyle Donnelly She Loves Me  Arena Stage  
Greg Ganakas Caroline, or Change  Studio Theatre  
Molly Smith Cabaret     Arena Stage  

Outstanding Director, Resident Play

Kjetil Bang-Hansen An Enemy of the People  Shakespeare Theatre Company
Christopher Gallu The Resistible Rise of Arturo Ui  Catalyst Theater Company  
Michael Kahn Beaux' Stratagem    Shakespeare Theatre Company
Michael Kahn Loves Labors Lost  Shakespeare Theatre Company
Aaron Posner Measure for Measure  Folger Theatre  
Blake Robison A Prayer for Owen Meany    Round House Theatre  
Paata Tsikurishvili Frankenstein  Synetic Theater as part of The Kennedy Centers Prelude Festival
John Vreeke Martha, Josie and the Chinese Elvis  Woolly Mammoth Theatre Company

Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production

David Burnham The Light in the Piazza    Kennedy Center  
Mark Hadfield The Canterbury Tales, Part 1    Kennedy Center  
Steve Kazee The Subject Was Roses    Kennedy Center  
Bill Pullman The Subject Was Roses    Kennedy Center  
Michael Siberry Monty Pythons Spamalot    National Theatre  

Outstanding Lead Actor, Resident Musical

Glenn Seven Allen Cabaret     Arena Stage  
Walter Charles Cabaret     Arena Stage  
Will Gartshore Assassins  Signature Theatre
Brad Oscar Cabaret     Arena Stage  
Matthew Schleigh Buddy: The Buddy Holly Story    Toby's Dinner Theatre  

Outstanding Lead Actor, Resident Play

Matthew Detmer A Prayer for Owen Meany    Round House Theatre  
Andrew Long Frozen  Studio Theatre Secondstage  
Karl Miller Hamlet  Rep Stage
Ian Merrill Peakes The Game of Love and Chance  Folger Theatre  
Joseph Urla An Enemy of the People  Shakespeare Theatre Company
Mark Zeisler Measure for Measure  Folger Theatre  

Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production

Christine Andreas The Light in the Piazza    Kennedy Center  
Danai Gurira In the Continuum    Woolly Mammoth Theatre Company
Judith Ivey The Subject Was Roses    Kennedy Center  
Nikkole Salter In the Continuum    Woolly Mammoth Theatre Company
Elena Shaddow The Light in the Piazza    Kennedy Center  

Outstanding Lead Actress, Resident Musical

Meg Gillentine Cabaret     Arena Stage  
Julia Nixon Caroline, or Change  Studio Theatre  
Brynn O'Malley She Loves Me  Arena Stage  
Vivian Reed 3 Mo' Divas  Arena Stage  

Outstanding Lead Actress, Resident Play

Helen Carey Noises Off    Arena Stage  
Veanne Cox The Beaux' Stratagem     Shakespeare Theatre Company
Johanna Day The Rainmaker    Arena Stage  
Kimberly Gilbert Martha, Josie and the Chinese Elvis  Woolly Mammoth Theatre Company
Heather Raffo 9 Parts of Desire  Arena Stage  
Nancy Robinette Frozen  Studio Theatre Secondstage  
Deidra LaWan Starnes A Raisin in the Sun  African Continuum Theatre Company  

Outstanding Lighting Design, Resident Production

Colin K. Bills Frankenstein  Synetic Theater as part of The Kennedy Centers Prelude Festival
Colin K. Bills Dybbuk  Synetic Theater and Theater J  
John Hoey Measure for Measure  Folger Theatre  
Charlie Morrison The Elephant Man    Olney Theatre Center
Charlie Morrison An Enemy of the People  Shakespeare Theatre Company

Outstanding Musical Direction, Resident Production

Howard Breitbart Caroline, or Change  Studio Theatre  
George Fulginiti-Shakar Cabaret     Arena Stage  
Jon Kalbfleisch Caroline, or Change  Studio Theatre  
Jon Kalbfleisch Assassins  Signature Theatre
Victor Simonson 3 Mo' Divas  Arena Stage  
Adam Wernick Loves Labors Lost  Shakespeare Theatre Company

Outstanding Set Design, Resident Production

Timian Alsaker An Enemy of the People  Shakespeare Theatre Company
Daniel Conway The Long Christmas Ride Home  Studio Theatre  
Daniel Conway Martha, Josie and the Chinese Elvis  Woolly Mammoth Theatre Company
Daniel Conway Measure for Measure  Folger Theatre  
Antje Ellermann 9 Parts of Desire  Arena Stage  
James Kronzer The Foreigner    Olney Theatre Center
James Kronzer The Beaux' Stratagem     Shakespeare Theatre Company

Outstanding Sound Design, Resident Production

Martin Desjardins An Enemy of the People  Shakespeare Theatre Company
Irakli Kavsadze Frankenstein  Synetic Theater as part of The Kennedy Centers Prelude Festival
Neil McFadden A Midsummer Night's Dream     Folger Theatre  
Matthew M. Nielson A Prayer for Owen Meany    Round House Theatre  
Michael Roth The Persians  Shakespeare Theatre Company
Paata Tsikurishvili Frankenstein  Synetic Theater as part of The Kennedy Centers Prelude Festival

Outstanding Supporting Actor, Resident Musical

Andy Brownstein Assassins  Signature Theatre
Jim Corti She Loves Me  Arena Stage  
Mika Duncan Assassins  Signature Theatre
J. Fred Shiffman She Loves Me  Arena Stage  
J. Fred Shiffman Cabaret     Arena Stage  

Outstanding Supporting Actor, Resident Play

Ralph Cosham A Midsummer Night's Dream     Folger Theatre  
Rick Foucheux An Enemy of the People  Shakespeare Theatre Company
Philip Goodwin An Enemy of the People  Shakespeare Theatre Company
James Slaughter An Enemy of the People  Olney Theatre Center
Geraint Wyn Davies Loves Labors Lost  Shakespeare Theatre Company

Outstanding Supporting Actress, Resident Musical

Sherri L. Edelen Cabaret     Arena Stage  
Trisha Jeffrey Caroline, or Change  Studio Theatre  
Nancy Lemenager She Loves Me  Arena Stage  
Donna Migliaccio Assassins  Signature Theatre
Kelly J. Rucker Caroline, or Change  Studio Theatre  

Outstanding Supporting Actress, Resident Play

Stephanie Burden A Midsummer Night's Dream     Folger Theatre  
Colleen Delany The Beaux' Stratagem     Shakespeare Theatre Company
Gia Mora A Prayer for Owen Meany    Round House Theatre  
Kate Eastwood Norris A Midsummer Night's Dream     Folger Theatre  
Caitlin O'Connell An Enemy of the People  Shakespeare Theatre Company
Sarah Grace Wilson The Prime of Miss Jean Brodie  Studio Theatre  

Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production

Tom Deckman Monty Python's Spamalot    National Theatre  
Jeff Dumas Monty Pythons Spamalot    National Theatre  
Laura Griffith The Light in the Piazza    Kennedy Center  
Rick Holmes Monty Pythons Spamalot    National Theatre  
David Turner Monty Pythons Spamalot    National Theatre  

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical

Renee   Calarco Short Order Stories  Charter Theatre Company
Richard Greenberg Bal Masque    Theater J
David Maddox Lift: Icarus and Me  Theater of the First Amendment
Aaron Posner A Murder, A Mystery & A Marriage  Round House Theatre  
Phoebe Rusch 3/4 of a Mass for St. Vivian    Theater Alliance  
James Sugg A Murder, A Mystery & A Marriage  Round House Theatre  
Mary Hall Surface Lift: Icarus and Me  Theater of the First Amendment

The Helen Hayes Tribute, sponsored by Jaylee and Gilbert Mead

Frances Sternhagen  

KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community

 Target

Outstanding Non-Resident Production

Canterbury Tales, Part 1  Kennedy Center
In the Continuum  Woolly Mammoth Theatre Company
Light in the Piazza  Kennedy Center
Monty Pythons Spamalot  National Theatre
Twelve Angry Men  Kennedy Center

Outstanding Resident Musical

3 Mo' Divas  Arena Stage
Assassins  Signature Theatre
Cabaret  Arena Stage
Caroline, or Change  Studio Theatre
She Loves Me  Arena Stage

Outstanding Resident Play

A Prayer for Owen Meany  Round House Theatre
An Enemy of the People  Shakespeare Theatre Company
Frankenstein  Synetic Theater as part of The Kennedy Centers Prelude Festival
Loves Labors Lost  Shakespeare Theatre Company
Martha, Josie and the Chinese Elvis  Woolly Mammoth Theatre Company
Measure for Measure  Folger Theatre
Resistible Rise of Arturo Ui  Catalyst Theater Company

The Canadian Embassy Award for Outstanding Ensemble, Resident Production

Toni Morrisons The Bluest Eye  Theater Alliance
Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead  Studio Theatre Secondstage
Faust  Synetic Theater
Frankenstein  Synetic Theater as part of The Kennedy Centers Prelude Festival
Resistible Rise of Arturo Ui  Catalyst Theater Company
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead  Longacre Lea

The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community

 Cultural Development Corporation