Helen Hayes Award Nominees & Recipients

Outstanding Supporting Actor, Resident Play

Donald Carrier Duchess of Malfi    Shakespeare Theatre  
David Sabin The Little Foxes    The Shakespeare Theatre   
Bruce Nelson Faith Healer  Rep Stage
Andrew Long The Duchess of Malfi     The Shakespeare Theatre   
Robert Hogan A Moon for the Misbegotten    Arena Stage  
Michael Ray Escamilla Recent Tragic Events     Woolly Mammoth Theatre Company

Outstanding Supporting Actor, Resident Musical

Clinton Derricks-Carroll Polk County  Arena Stage  
Brad Anderson South Pacific    Arena Stage  
J. Fred Shiffman Privates on Parade!  Studio Theatre  
Lawrence Redmond South Pacific    Arena Stage  
Mark Price Sweeney Todd  Kennedy Center  
Ted L. Levy Hot Mikado    Ford's Theatre  

Outstanding Sound Design, Resident Production

Scott Burgess Othello     Folger Theatre  
Scott Burgess Knoyugogh  Little Globe Theater
Adam Wernick The Diaries  Signature Theatre
Paata Tsikurishvili Host and Guest  Synetic Theater
David McKeever The After-Dinner Joke and Scotland Road    Potomac Theatre Project   
Mark K. Anduss Tiny Alice    Washington Shakespeare Company

Outstanding Set Design, Resident Production

Debra Booth Hambone     Studio Theatre  
Loy Arcenas 1 West  Arena Stage  
Walt Spangler The Duchess of Malfi     The Shakespeare Theatre   
Joseph B. Musumeci, Jr. The Weir    Round House Theatre  
Hugh Landwehr The Little Foxes    The Shakespeare Theatre   
James Kronzer Shakespeare, Moses, and Joe Papp  Round House Theatre  

Outstanding Musical Direction, Resident Production

George Fulginiti-Shakar South Pacific    Arena Stage  
Larry Blank Sweeney Todd  Kennedy Center  
Rob Berman Sunday in the Park With George  Kennedy Center  
Stephen Wade Polk County  Arena Stage  
Jonathan Tunick Company     Kennedy Center  
Dan Sticco Bat Boy: The Musical     Studio Theatre Secondstage  
Paul Raiman The Gospel According to Fishman    Signature Theatre

Outstanding Lighting Design, Resident Production

Jonathan Blandin Weir  Round House Theatre  
Howell Binkley Sweeney Todd  Kennedy Center  
Howell Binkley Sunday in the Park With George  Kennedy Center  
Amy Appleyard Duchess of Malfi    Shakespeare Theatre  
Daniel MacLean Wagner The Gospel According to Fishman    Signature Theatre
Chris Lee Hedwig and the Angry Inch     Signature Theatre

Outstanding Lead Actress, Resident Play

Lee Mikeska Gardner Taste of Fire    Charter Theatre
Kamilah Forbes Chain    African Continuum Theatre Company  
Nance Williamson The Misanthrope     Arena Stage  
Holly Twyford The Shape of Things  Studio Theatre  
Holly Twyford Oleanna     Source Theatre Company
Kelly McGillis The Duchess of Malfi     The Shakespeare Theatre   
Tana Hicken The Belle of Amherst     Rep Stage

Outstanding Lead Actress, Resident Musical

Janine Gulisano Jekyll & Hyde The Musical     Toby's Dinner Theatre  
Harriett D. Foy Polk County  Arena Stage  
Melissa Errico Sunday in the Park With George  Kennedy Center  
Christine Baranski Sweeney Todd  Kennedy Center  
Kate Baldwin South Pacific    Arena Stage  
E. Faye Butler The Gospel According to Fishman    Signature Theatre

Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production

Mariette Hartley Copenhagen    Kennedy Center  
Barbara Cook Mostly Sondheim     Kennedy Center  
Alice Ripley Tell Me on a Sunday  Kennedy Center  
Sarah Jones Surface Transit     Woolly Mammoth Theatre Company
Paulette Ivory Aida  Kennedy Center  

Outstanding Lead Actor, Resident Play

Rick Foucheux Oleanna     Source Theatre  
Jon Cohn Taste of Fire    Charter Theatre
Doug Brown Hambone     Studio Theatre  
Gerry Bamman Shakespeare, Moses, and Joe Papp  Round House Theatre  
Christopher Lane The Swan    Rep Stage
Ted Koch 1 West  Arena Stage  

Outstanding Lead Actor, Resident Musical

Rick Hammerly Hedwig and the Angry Inch     Signature Theatre
Raul Esparza Sunday in the Park With George  Kennedy Center  
John Barrowman Company     Kennedy Center  
Russell Sunday Jekyll and Hyde The Musical  Toby's Dinner Theatre  
Patrick O'Neill Bat Boy: The Musical     Studio Theatre 2ndstage   
Brian Stokes Mitchell Sweeny Todd  Kennedy Center  

Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production

John Epperson Lypsinka!  The Boxed Set  Studio Theatre  
Len Cariou Copenhagen    Kennedy Center  
Justin Bond Kiki & Herb in Pardon Our Appearance    Woolly Mammoth Theatre Company
Brian Stokes Mitchell Man of La Mancha    National Theatre  
Judd Hirsch I'm Not Rappaport  Ford's Theatre  

Outstanding Director, Resident Musical

Kyle Donnelly Polk County  Arena Stage  
Christopher Ashley Sweeney Todd  Kennedy Center  
Molly Smith South Pacific    Arena Stage  
Eric Schaeffer Sunday in the Park with George  Kennedy Center  
Eric Schaeffer The Gospel According to Fishman    Signature Theatre
Toby Orenstein Jekyll & Hyde: The Musical    Toby's Dinner Theatre  

Outstanding Costume Design, Resident Production

Deborah M. Dryden The Misanthrope     Arena Stage  
Catherine Zuber The Winter's Tale  The Shakespeare Theatre   
Catherine Zuber Much Ado About Nothing  The Shakespeare Theatre   
Jelena Vukmirovic Mississippi Pinocchio    Theater of the First Amendment
Marie Schneggenburger Mississippi Pinocchio    Theater of the First Amendment
Robert Perdziola The Duchess of Malfi     The Shakespeare Theatre   
Mariana Fernandez La Verdad Sospechosa     GALA Hispanic Theatre  
Alessandra D'Ovidio La Verdad Sospechosa     GALA Hispanic Theatre  

Outstanding Choreography, Resident Production

Sam Elmore Tales from Ovid     Theater Alliance  
Irina Tsikurishvili Host and Guest  Synetic Theater
Irina Tsikurishvili Hamlet  Synetic Theater
Kelly Parsley Tales from Ovid     The Theater Alliance
Mark Minnick Joseph and the Amazing Techicolor Dreamcoat     West End Dinner Theatre   
Baayork Lee South Pacific    Arena Stage  
Ilona Kessell The Jazz Singer     Toby's Dinner Theatre  

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play

Craig Wright Recent Tragic Events     Woolly Mammoth Theatre Company
John Strand The Diaries  Signature Theatre
Ernie Joselovitz Shakespeare, Moses, and Joe Papp  Round House Theatre  
Joshua Ford Miklat  Theater J
Paul Donnelly Taste of Fire    Charter Theatre
Allyson Currin Church of the Open Mind    Charter Theatre

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Musical

Dorothy Waring Polk Country  Arena Stage  
Stephen Wade Polk Country  Arena Stage  
Mary Hall Surface Mississippi Pinnochio    Theater of the First Amendment
Richard Oberacker The Gospel According to Fishman    Signature Theatre
David Maddox Mississippi Pinnochio    Theater of the First Amendment
Thomas W. Jones, II Three Sistahs    MetroStage
Thomas W. Jones, II Harlem Rose, A Love Song to Langston Hughes     MetroStage
Zora Neale Hurston Polk County  Arena Stage  
Norman Allen Christmas Carol Rag  Signature Theatre

Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production

Carol Woods The Full Monty, The Broadway Musical    National Theatre  
Kenny Mellman Kiki & Herb in Pardon Our Appearance    Woolly Mammoth Theatre Company
Mary Ellen Mahoney Mamma Mia!    National Theatre  
Kelli Fournier Aida  Kennedy Center  
Cleavant Derricks Full Monty, The Broadway Musical  National Theatre  

Outstanding Supporting Actress, Resident Play

Nancy Robinette The Little Foxes    The Shakespeare Theatre   
Susan Lynskey The Laramie Project  Olney Theatre Center
Dori Legg Recent Tragic Events     Woolly Mammoth Theatre Company
Tana Hicken The Winter's Tale  The Shakespeare Theatre   
Menchu Esteban La Verdad Sospechosa     GALA Teatro Hispano  
Catherine Flye She Stoops to Conquer    Folger Theatre  
Menchu Esteban La Verdad Sospechosa     Gala Hispanic Theatre  

Outstanding Supporting Actress, Resident Musical

Alice Ripley Company     Kennedy Center  
Lauri Kraft Bat Boy: The Musical     Studio Theatre Secondstage  
Lori Tan Chinn South Pacific    Arena Stage  
Perri Gaffney Polk County  Arena Stage  
Mariani Ebert Brasil:  as coisas do samba  Gala Hispanic Theatre  
Ta'Rea Campbell Gospel According to Fishman  Signature Theatre

Outstanding Director, Resident Play

Joy Zinoman Prometheus    Studio Theatre  
John Vreeke Born Guilty  Theater J
Paata Tsikurishvili Host and Guest  Synetic Theater
Paata Tsikurishvili Hamlet  Synetic Theater
Nick Olcott The Weir    Round House Theatre  
Doug Hughes The Little Foxes    The Shakespeare Theatre   

KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community

Michael Kaiser  

Outstanding Non-Resident Production

Copenhagen  Kennedy Center
Full Monty  National Theatre
Lypsinka!  The Boxed Set  Studio Theatre
Mamma Mia!  National Theatre
Man of La Mancha  National Theatre

Outstanding Resident Musical

Gospel According to Fishman  Signature Theatre
Jekyll & Hyde The Musical  Toby's Dinner Theatre
Polk County  Arena Stage
South Pacific  Arena Stage
Sunday in the Park With George  Kennedy Center
Sweeney Todd  Kennedy Center

Outstanding Resident Play

Hamlet  Synetic Theater
Host and Guest  Synetic Theater
Little Foxes  Shakespeare Theatre
She Stoops to Conquer  Folger Theatre
Weir  Round House Theatre
Born Guilty  Theater J

The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community

 Lockheed Martin Corporation

The Helen Hayes Tribute, sponsored by Jaylee Mead and Gilbert Mead

 Washington Theatre Boards of Directors