Helen Hayes Award Nominees & Recipients

Outstanding Choreography, Resident Production

Ilona Kessell Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat    Toby's Dinner Theatre  
Ilona Kessell Damn Yankees  Toby's Dinner Theatre  
Irina Tsikurishvili Don Quixote  Stanislavsky Theater Studio
Septime Webre Coyote Builds North America  Arena Stage  
Marlies Yearby The Oedipus Plays  Shakespeare Theatre  

Outstanding Costume Design, Resident Production

Murell Horton Hedda Gabler  Shakespeare Theatre  
Justine Light God of Vengeance    Rorschach Theatre and Theater J  
Lucas Maroney God of Vengeance    Rorschach Theatre and Theater J  
Susan E. Mickey Blues in the Night    Arena Stage  
Robert Perdziola Don Carlos    Shakespeare Theatre  
Jelena Vukmirovic Perseus Bayou    Theater of the First Amendment
Lindsay W. Davis Agamemnon and His Daughters  Arena Stage  

Outstanding Director, Resident Musical

Darryl V. Jones SPUNK    African Continuum Theatre Company  
Kenny Leon Blues in the Night    Arena Stage  
Toby Orenstein Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat    Toby's Dinner Theatre  
Eric Schaeffer Putting It Together  Signature Theatre
Mary Hall Surface Perseus Bayou    Theater of the First Amendment
Catherine Flye The Pirates of Penzance or The Picaroons of the Potomac!    Interact Theatre Company  

Outstanding Director, Resident Play

Thomas W. Jones, II Home  Round House Theatre  
Michael Kahn Don Carlos    Shakespeare Theatre  
Molly Smith Agamemnon and His Daughters  Arena Stage  
Joy Zinoman The Invention of Love    Studio Theatre  
Joy Zinoman Far East    Studio Theatre  

Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production

Brian Stokes Mitchell King Hedley II  Kennedy Center  
Matt Rippy The Complete Works of William Shakespeare (Abridged)  Kennedy Center  
Ethan Sandler Fully Committed     Ford's Theatre  
Jason Watkins A Servant to Two Masters  Kennedy Center  
Ron Campbell The Thousandth Night     MetroStage

Outstanding Lead Actor, Resident Musical

Barbaro Marin Raices Cubanas 2 (Cuban Roots 2)  GALA Hispanic Theatre  
Michael Rupert A New Brain  Studio Theatre  
Brian Childers Danny & Sylvia: A Musical Love Story    American Century Theater  
Will Gartshore Grand Hotel  Signature Theatre
Jason Gilbert Putting it Together  Signature Theatre

Outstanding Lead Actor, Resident Play

Bruce Alan Rauscher The Andersonville Trial    American Century Theater  
Nigel Reed The Judas Kiss  Rep Stage
Tom Story The Invention of Love    Studio Theatre  
Ted van Griethuysen The Invention of Love    Studio Theatre  
Jack Willis Of Mice and Men     Arena Stage  
Wallace Acton Hamlet  Shakespeare Theatre  
Conrad Feininger A Skull in Connemara     Washington Stage Guild

Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production

Claudia Shear dirty BLONDE  Kennedy Center  
Pauline Turner Mill on the Floss  Kennedy Center  
Rachel York Kiss Me, Kate    Kennedy Center  
Jodi Capeless Late Nite Catechism  Phoenix Productions  
Anna Friel Lulu  Kennedy Center  

Outstanding Lead Actress, Resident Musical

Donna Migliaccio Gypsy    Signature Theatre
Bernardine Mitchell Blues in the Night    Arena Stage  
Jane Pesci-Townsend Putting It Together  Signature Theatre
Deidra LaWan Starnes SPUNK    African Continuum Theatre Company  
Peggy Yates She Loves Me  Olney Theatre Center
Janine Gulisano Danny & Sylvia: A Musical Love Story    American Century Theater  

Outstanding Lead Actress, Resident Play

Gail Grate In the Blood  Woolly Mammoth Theatre Company
Judith Light Hedda Gabler  Shakespeare Theatre  
Kelly McAndrew Holiday     Olney Theatre Center
Lucy Newman-Williams Macbeth     Folger Theatre  
Kate Eastwood Norris Intimate Exchanges    Source Theatre Company
Jenifer Deal The Muckle Man  Source Theatre Company

Outstanding Lighting Design, Resident Production

Marianne Meadows The Chosen    Theater J
Chris Parry Don Carlos    Shakespeare Theatre  
Nancy Schertler Tom Walker    Arena Stage  
Dan Covey Macbeth     Folger Theatre  
Marcus Dilliard The Oedipus Plays  Shakespeare Theatre  
Pavel Dobrusky Agamemnon and His Daughters  Arena Stage  

Outstanding Musical Direction, Resident Production

Jon Kalbfleisch Grand Hotel  Signature Theatre
Jon Kalbfleisch Putting It Together  Signature Theatre
Dianne Adams McDowell Constant Star    Arena Stage  
Larry Edward Vote The Pirates of Penzance or The Picaroons of the Potomac!    Interact Theatre Company  
Dwight Andrews Blues in the Night    Arena Stage  
George Fulginiti-Shakar The Oedipus Plays  Shakespeare Theatre  

Outstanding Set Design, Resident Production

James Kronzer In the Garden    Signature Theatre
Ming Cho Lee Don Carlos    Shakespeare Theatre  
Greg Mitchell American Buffalo    Source Theatre Company
Tony Cisek The Judas Kiss  Rep Stage
Daniel Conway Jitney  Studio Theatre  
Pavel Dobrusky Agamemnon and His Daughters  Arena Stage  

Outstanding Sound Design, Resident Production

Mark K. Anduss Andromeda Shack     Woolly Mammoth Theatre Company
Fred Karns The Invention of Love    Studio Theatre  
Fabian Obispo Agamemnon and His Daughters  Arena Stage  
Daniel Portaix Les Cloisons (Partitions)     LE NEON Theatre
Gil Thompson The Invention of Love    Studio Theatre  
Adam Wernick Hamlet  Shakespeare Theatre  
Tony Angelini Home  Round House Theatre  
Martin Desjardins Hamlet  Shakespeare Theatre  

Outstanding Supporting Actor, Resident Musical

Michael Sharp Grand Hotel  Signature Theatre
Paul Takacs Perseus Bayou    Theater of the First Amendment
Steven Tipton The Pirates of Penzance or The Picaroons of the Potomac!    Interact Theatre Company  
Andrew Wynn The Pirates of Penzance or The Picaroons of the Potomac!    Interact Theatre Company  
Gary Marshall Dieter Forever Plaid    Toby's Dinner Theatre  

Outstanding Supporting Actor, Resident Play

Roger Kraus The Judas Kiss  Rep Stage
David Marks The Rivals    Olney Theatre Center
Bruce Nelson Fuddy Meers  Woolly Mammoth Theatre Company
Doug Brown Fuddy Meers  Woolly Mammoth Theatre Company
Helmar Augusttus Cooper Jitney  Studio Theatre  
Michael Glenn Major Barbara    Washington Stage Guild

Outstanding Supporting Actress, Resident Musical

Kadejah Oni Higdon SPUNK    African Continuum Theatre Company  
Jane Pesci-Townsend The Pirates of Penzance or The Picaroons of the Potomac!    Interact Theatre Company  
Sherri L. Edelen She Loves Me  Olney Theatre Center for the Arts  
Andrea Frierson-Toney A New Brain  Studio Theatre  
Deanna Harris Gypsy    Signature Theatre

Outstanding Supporting Actress, Resident Play

Mia Whang Far East    Studio Theatre  
Lynn Chavis Home  Round House Theatre  
Tina Fabrique Constant Star    Arena Stage  
Catherine Flye Rapture     MetroStage
Crystal Fox Home  Round House Theatre  
Sarah Fox Love & Yearning in the Not-for-Profits and Other Marital Distractions  Theater J

Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production

Stephen McKinley Henderson King Hedley II  Kennedy Center  
Michael Matus Mill on the Floss  Kennedy Center  
Nancy Anderson Kiss Me, Kate    Kennedy Center  
Charles Brown King Hedley II  Kennedy Center  
Tom Riis Farrell dirty BLONDE  Kennedy Center  

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play

David Maddox Perseus Bayou    Theater of the First Amendment
Mary Hall Surface Perseus Bayou    Theater of the First Amendment
Roberto Aguirre-Sacasa The Muckle Man  Source Theatre Company
Norman Allen In the Garden    Signature Theatre
Paul D'Andrea Nathan the Wise     Theatre of the First Amendment
Martha King De Silva Stretch Marks    Charter Theatre

The Governor's Award

Roger Meersman  

The Helen Hayes Tribute, sponsored by Jaylee and Gilbert Mead

Emery Battis  

The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community  

Mark and Merrill Shugoll  

KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community                      

 Pepco

Outstanding Non-Resident Production

dirty BLONDE  Kennedy Center
Mill on the Floss  Kennedy Center
Disney's Beauty and the Beast  Kennedy Center
A Servant to Two Masters  Kennedy Center
Fully Committed  Ford's Theatre

Outstanding Resident Musical

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat  Toby's Dinner Theatre
Perseus Bayou  Theatre of the First Amendment
A New Brain  Studio Theatre
Putting it Together  Signature Theatre
Blues in the Night  Arena Stage
SPUNK  African Continuum Theatre Company

Outstanding Resident Play

Jitney  Studio Theatre
Major Barbara  Washington Stage Guild
Don Carlos  Shakespeare Theatre
Home  Round House Theatre
The Andersonville Trial  American Century Theater
The Invention of Love  Studio Theatre