Helen Hayes Award Nominees & Recipients

The Washington Post Award for Distinguished Community Service

Patrick Hayes  

The Thomas J. Lipton Award for Distinguished Volunteer Service to Washington Professional Theatre

Father Gilbert V. Hartke  

Outstanding Supporting Performer, Touring Production or Prior to New York

Lisa Waltz Brighton Beach Memoirs  The National Theatre
Donald Moffat The Iceman Cometh  American National Theater
Larry Larson Tent Meeting  Kennedy Center  
Barnard Hughes The Iceman Cometh  American National Theater
Charles (Honi) Coles My One and Only     Kennedy Center  

Outstanding Supporting Actress, Resident Production

Ramona Rhoades The Knight From Olmedo  GALA Hispanic Theatre  
Isabell Monk Tartuffe    Arena Stage  
Katherine Leask Tartuffe    Arena Stage  
Tana Hicken Execution of Justice     Arena Stage  
Erika Bogren A Walk Out of Water  Studio Theatre  
Brigid Cleary Miss Firecracker Contest  Olney Theatre   

Outstanding Supporting Actor, Resident Production

Patrick Richwood The Foreigner    Olney Theatre   
Floyd King The Merry Wives of Windsor    Shakespeare Theatre  
Brian Hemmingsen Last Days at the Dixie Girl Cafe  Horizons Theatre  
Edward Gero Merry Wives of Windsor  Shakespeare Theatre  
Edward Gero Othello     Shakespeare Theatre  

Outstanding Set Design, Resident Production

Patricia Woodbridge Isn't It Romantic  Arena Stage  
George Tsypin The Count of Monte Cristo     American National Theater
Russell Metheny A Walk Out of Water  Studio Theatre  
Russell Metheny March of the 0ttos  Studio Theatre  
John Arnone Good Person of Setzuan  Arena Stage  
Radu Boruzescu Tartuffe    Arena Stage  

Outstanding Lighting Design, Resident Production

Richard Winkler A Midsummer Night's Dream     The Shakespeare Theatre   
James F. Ingalls The Count of Monte Cristo     American National Theater
Allen Lee Hughes Women and Water     Arena Stage  
Stuart Duke Othello     Shakespeare Theatre  
Stuart Duke A Walk Out of Water  Studio Theatre  
Beverly Emmons Tartuffe    Arena Stage  

Outstanding Lead Actress, Touring Production or Prior to New York

Barbara E. Robertson Kabuki Medea  American National Theater
Laurie Metcalf Coyote Ugly  American National Theater
Zoe Caldwell Lillian     Kennedy Center  
Barbara Cook Barbara Cook -- A Broadway Evening    Ford's Theatre  
Sandy Duncan My One and Only     Kennedy Center  

Outstanding Lead Actress, Resident Production

Halo Wines 'night, Mother  Arena Stage  
Katherine Squire A Walk Out of Water  Studio Theatre  
Carole Myers Miss Lulu Bett  Horizons Theatre  
Mercedes McCambridge 'night, Mother  Arena Stage  
Janet Bryant Fool for Love    Round House Theatre  
Randy Danson Good Person of Setzuan  Arena Stage  
Marcia Gay Harden Miss Firecracker Contest  Olney Theatre   

Outstanding Lead Actor, Touring Production or Prior to New York

Tommy Tune My One and Only     Kennedy Center  
Jason Robards The Iceman Cometh  American National Theater
William L. Petersen In the Belly of the Beast: Letters from Prison  American National Theater
Bill Irwin The Regard of Flight     Arena Stage  
Keene Curtis La Cage aux Folles    National Theatre  
Patrick Dempsey Brighton Beach Memoirs  National Theatre  

Outstanding Lead Actor, Resident Production

Thomas Schall Fool For Love    Round House Theatre  
Mark Jaster The Man Who Killed the Buddha  Round House Theatre  
Richard Bauer Tartuffe    Arena Stage  
Steven Dawn Extremities  Source Theatre Company
Grover Gardner Looking Glass    Woolly Mammoth Theatre Company
Grover Gardner Metamorphosis    Woolly Mammoth Theatre Company

Outstanding Director, Resident Production

Garland Wright The Good Person of Setzuan    Arena Stage  
Douglas C. Wager Execution of Justice     Arena Stage  
Peter Sellars The Count of Monte Cristo     American National Theater
Lucian Pintilie Tartuffe    Arena Stage  
Leslie Bravman Jacobson Miss Lulu Bett  Horizons Theatre  
Susann Brinkley Fool for Love    Round House Theatre  

Outstanding Costume Design, Resident Production

Kurt Wilhelm The Count of Monte Cristo     American National Theater
Kurt Wilhelm The Count of Monte Cristo     National Theatre  
Marjorie Slaiman Women and Water     Arena Stage  
Miruna Boruzescu Tartuffe    Arena Stage  
Holly Cole Merry Wives of Windsor  Shakespeare Theatre  
Kate Corbley Miss Firecracker Contest  Olney Theatre   
Elizabeth Covey A Midsummer Night's Dream     Shakespeare Theatre  

Outstanding Actress, Resident Musical

Liz Larsen Baby  Olney Theatre   
Ann Johnson March of the 0ttos  Studio Theatre  
Carol Dilley Little Me  Ford's Theatre  
Janet Aldrich Forbidden Broadway    Marquee Lounge/Omni Shoreham   

Outstanding Actor, Resident Musical

Stephen Wade Banjo Dancing    Arena Stage  
James W. Sudik Little Me  Ford's Theatre  
J. Fred Shiffman March of the 0ttos  Studio Theatre  
Romain Fruge Baby  Olney Theatre   

Outstanding New Play

After My Own Heart  New Playwrights' Theatre
Ladies' Side  Source Theatre Company
Metamorphosis  Woolly Mammoth Theatre Company
Thin Wall  New Playwrights' Theatre

Outstanding Production Prior to New York

Iceman Cometh  American National Theater
Lillian  Kennedy Center
Uptown, It's Hot  Warner Theatre

Outstanding Resident Musical

Little Me  Ford's Theatre
A Chorus Line  Harlequin Dinner Theatre
Baby  Olney Theatre
March of the Falsettos  Studio Theatre

Outstanding Resident Play

Execution of Justice  Arena Stage
Good Person of Setzuan  Arena Stage
Tartuffe  Arena Stage
Foreigner  Olney Theatre
Fool for Love  Round House Theatre

Outstanding Touring Production

Kabuki Medea  American National Theater
Streamers  American National Theater
My One and Only  Kennedy Center
Tent Meeting  Kennedy Center
Brighton Beach Memoirs  National Theatre
La Cage aux Folles  National Theatre

The Davis-Schalizki Student Actor Award

 Byron Stewart, Howard University